J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Gminna Biblioteka
Publiczna
Poświętne 21A
18-112 Poświętne
tel: 504 926 534
e-mail: 
gbp.poswietne@wp.pl
------------------------
Godziny otwarcia:
poniedziałek - czwartek
8.00 - 16.00

piątek
10.00 - 18.00

BIBLIOTEKA W LICZBACH

2016 r.

DĘBOWE OPOWIEŚCI

Informacje
Promocja
Utwory
Ilustracje

LINKI

 
 
Licznik odwiedzin


 
Zajęcia w ramach projektu "Nasza mała biblioteka". PDF Drukuj Email
Wpisał: Administrator   
22.01.2019.

18 stycznia 2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem zorganizowała w klasie I Szkoły Podstawowej w Poświętnem pierwsze z serii spotkań w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka.

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika.

Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w Słowenii. Po sukcesie „Naszej Małej Biblioteki” w słoweńskich szkołach wydawnictwo KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć swój projekt, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży .Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski.

W latach 2018-2019 projekt „Nasza Mała Biblioteka” będzie realizowany w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Kultura. Liderem i koordynatorem projektu pozostaje KUD Sodobnost International.

Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek. W związku z tym pierwsze zajęcia zostały przeprowadzone na podstawie książki „Magiczny pierścień”  - Peter Svetina, Damijan Stepancic. Na początku dzieciom została odczytana historia Ludmiły Kraśnickiej, która czuła się bardzo samotna, ale dzięki przygodzie z magicznym pierścieniem, jej los zupełnie się odmienił. Po wysłuchaniu opowieści dzieci wspólnie dyskutowali o czym była książka, czego dotyczyła, co wynikło z zakupu magicznego pierścienia przez panią Ludmiłę. Po dyskusji dzieci przystąpiły do rozwiązywania zadań zawartych w książce Łamigłówki literackie, którą każde dziecko otrzymało dla siebie. I tak z zadań z książki, dotyczących konkretnie omawianej książki, dzieci wykonały następujące łamigłówki: pokolorowały flagę Słowenii, dokończyły ilustrację z książki, gdzie zawarły dalszą treść historii, czyli co mogło się wydarzyć po zakończeniu gonitwy za magicznym pierścieniem. Bawiły się w zabawę „Zgadnij o kim pomyślałem/am”, polegało to na tym, że jedno dziecko pomyślało o swoim koledze i zdaniem „Dzisiaj widziałem/-am Ludmiłę Kraśnicką” rozpoczynało zabawę, podczas której dzieci zadawały pytania np. „Czy ma niebieską koszulkę?”, „Czy ma krótkie włosy?”, na podstawie pytań i odpowiedzi należało zgadnąć o kim ktoś myśli.

Następnie dzieciom czytane były fragmenty książki, które dotyczyły gonienia pierścienia przez Ludmiłę oraz pozostałe osoby. Tempo czytania narzucało tempo stawiania za pomocą pieczątek śladów na kartkach.

Na zakończenie dzieciom został zaproponowany konkurs plastyczny, który polega na tym aby stworzyć album przyjaciół Ludmiły Kraśnickiej. Wspólna fotografia zakończyła pierwsze spotkanie w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka.

Zdjęcia >>

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws