J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws

KONTAKT

Gminna Biblioteka
Publiczna
Poświętne 21A
18-112 Poświętne
tel: 504 926 534
e-mail: 
gbp.poswietne@wp.pl
------------------------
Godziny otwarcia:
poniedziałek - czwartek
8.00 - 16.00

piątek
10.00 - 18.00

BIBLIOTEKA W LICZBACH

2016 r.

DĘBOWE OPOWIEŚCI

Informacje
Promocja
Utwory
Ilustracje

LINKI

 
 
Licznik odwiedzin


 
Informacje o "Dębowych opowieściach" PDF Drukuj Email
Wpisał: Wiesława Kruszewska   
07.02.2009.

"Dębowe opowieści" Franciszka Kobryńczuka

Prof. Dr hab. Franciszek Kobryńczuk urodził się 13 listopada 1929 roku w Długich Grzymkach, pow. Sokołów Podlaski. Jest profesorem zwyczajnym w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, lekarzem weterynarii, członkiem Związku Literatów Polskich, autorem opowiadań i wierszy dla dzieci. Jego zamieszczane były w czasopismach takich jak: Miś, Świerszczyk, Płomyk, Płomyczek, Mały Apostoł, Domowe Przedszkole.

 

Opublikował ok. 30 książek dla dzieci i dwie dla dorosłych. Jego twórczość poetycka dla dzieci była tematem czterech prac magisterskich napisanych przez studentów Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Dzieciństwo spędził wśród tataraków, szuwarów, małży, żab i ślimaków. Ten świat nie ciekawił go i może dlatego, jako dziecko, nie lubił biologii. Przyszedł na świat jako dziesiąte i ostatnie dziecko u matki. Nie starczyło już dla niego morgów i innych materialnych dóbr. Nie buntował się przeciw temu. Przeniósł się do miasta. Wyrósł ponad swoje rodzeństwo, które kocha, wspomaga, odwiedza i gości w domu oraz w sercu. W mieście zatęsknił za beztroskim dzieciństwem spędzonym wśród traw i pól rodzinnej wioski. Wówczas zrodziła się jego miłość do przyrody.
Powyższe informacje zaczerpnięto ze strony
http://www.fk-wiersze.webpark.pl/poeta.html

Przygoda Pana Profesora z Gminną Biblioteką Publiczną w Poświętnem rozpoczęła się 26 października 2005r, kiedy to Franciszek Kobryńczuk przeprowadził wykład dla dzieci pt. "W zaczarowanym świecie książek dla dzieci". Spotkanie zostało ufundowane przez Bibliotekę Powiatową Książnicy Podlaskiej w Białymstoku w związku z obchodami 55-lecia powstania GBP w Poświętnem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV szkoły podstawowej w Poświętnem. Autor książek dla dzieci "W krainie skrzata", "Szedł jesienny mrok", "Białowieski skrzat królewski", "Monieckie baśnie" zadawał dzieciom zagadki o różnym stopniu trudności, za które mogły one zdobyć punkty.

To pierwsze spotkanie z F.Kobryńczukiem zaowocowało dalszą współpracą. Postanowiliśmy wydać tomik poezji Pana Profesora związany tematycznie z gminą Poświętne. Przedsięwzięcie to jest możliwe dzięki patronatowi Urzędu Gminy w Poświętnem.

Ilustracje do książki wykonały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. B.Prusa w Poświętnem, które komisja wyłoniła w drodze konkursu. Tytuł książki "Dębowe opowieści" nawiązuje do dębu o imieniu Rudosław, który jest pomnikiem przyrody na terenie naszej gminy.

24 października 2007 r. odbyła się uroczysta promocja książki "Dębowe opowieści", której autorem jest prof. Franciszek Kobryńczuk, wydanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Poświętnem, której współorganizatorem byłą Książnica Podlaska im. Ł.Górnickiego.

 

SPIS UTWORÓW W TOMIKU POEZJI "DĘBOWE OPOWIEŚCI"

 

INNE UTWORY FRANCISZKA KOBRYŃCZUKA

Monieckie baśnie

Nadbiebrzańskie robaczki

O pięknej Oksanie i jej rycerzu

 

 
J.A.T. template series was designed 2006 by 4bp.de: www.4bp.de, www.oltrogge.ws